TopLista - Wyprawy Rowerowe
Zagłosuj na Nas !

Warszawa - stolica Polski (siedziba woj. mazowieckiego) 1 624 800 mieszkańców. Największe miasto Polski, główny ośrodek życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego kraju, ośrodek turystyczny o międzynarodowym znaczeniu. Siedziba parlamentu, prezydenta i władz centralnych. Mieści się tu 38 uczelni wyższych ( w tym Uniwersytet Warszawski), PAN i wiele innych instytutów resortowych.
Liczne biblioteki, redakcje czasopism naukowych i kulturalnych. Opera Teatr Wielki, operetka, Filharmonia Narodowa, 20 teatrów dramatycznych, 4 teatry lalek. Centralny ośrodek Polskiego Radia i Telewizji.

     
  

Warszawa to także miejsce organizacji wielu ważnych imprez kulturalnych m.in. międzynarodowego konkursu pianistycznego im. F. Chopina, Warszawskich Spotkań Teatralnych, Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego "Jazz Jamboree", Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowych Targów Książki. Warszawa leży nad Wisłą, w centrum Niziny Środkowomazowieckiej, na obszarze kilku wchodzących w jej skład krain geograficznych: Kotliny Warszawskiej, Równiny Warszawskiej, Równiny Łowicko - Błońskiej, Doliny Środkowej Wisły i Równiny Wołomińskiej. Wraz z pobliskimi miastami i podmiejskimi gminami tworzy aglomerację warszawską liczącą ok. 2,2 mln. mieszk.

  

Pod koniec XIII w. Powstał gród na terenie obecnego Zamku Królewskiego, przy nim ok. 1300 r. osada o charakterze miejskim.

  

Historycznym centrum Warszawy jest Stare Miasto, potocznie zwane Starówką. Lokowane i rozplanowane w końcu XIII w. , zabudowywane przez stulecia, zostało podczas powstania warszawskiego obrócone w ruinę. Do odbudowy przystąpiono zaraz po wojnie. Już w 1949 r. zrekonstruowano pierwsze kamieniczki, w 1953 r. odbudowano rynek i jego otoczenie, całkowitą rekonstrukcję zakończono w 1963 r. Obecnie wolne od ruchu samochodowego Stare Miasto jest ulubionym miejscem spacerów, stanowi największą atrakcję turystyczną stolicy, pełne jest turystów z całego świata, podziwiających kunszt i pietyzm z jakim zrekonstruowano zabytkowe budowle. Jest jednym z kilku polskich obiektów wpisanych przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

        

     


Pałac Królikarnia
Muzeum Imienia Xawerego Dunikowskiego
Zniszczony Barbarzyńsko przez Hitlerowców
w 1939 r. Odbudowany ze składek na społeczny fundusz odbudowy Kraju i Stolicy w latach 1963-1965
www.krolikarnia.mnw.art.pl

oferty sylwestrowe Katalog Stron